Dijital Sanat Yönetmeni (DIGITAL ART DIRECTOR) Nedir-Kimdir?

Carreer Boosters: Dijital Sanat Yönetmeni Nedir-Kimdir?
RACHEL SCOTT VE TRINA BOOS 24 Mart 2014

Career Boosters, Boost Ajanları tarafından yönetilen bir, aylık ‘e-panel” çalışmasıdır. Pazarlama, Dijital, İletişim ve Reklam sahalarında kariyer geliştirme, yetenek kazanımı ve işe alma pratiklerine kendi perspektiflerini kazandıran liderlerini takip ederiz.
Şubat 7, 2014 | Rachel Scott & Trina Boos
Günün Paneli: Mirko Greenwood, Jackman’da yardımcı dijital kreatif yönetmen ve Jason Theodor da Publicis’te kreatif yönetmen.

GELENEKSEL SANAT YÖNETMENİ İLE ARASINDA NE FARK VAR?
Mirko: Ben düşünce bağlamında bir fark göremiyorum. Uygulayıcı bakış açısında dijital sanat yönetmeni bir fikri/ideayı alır ve ona dijital evrende hayat verir. Bu bir web sitesi yahut sosyal girişim olabilir. Bu aslında tam olarak nereye uygun gördüğümüze bağlıdır. İşi başlangıcından bitişine IA(bilgi mimarisi – Information Architecture) ve UX (Kullanıcı deneyimi – User eXperience)’e dâhil olarak ve bunları geliştirerek ulaşırız.
Jason: Sanat yönetmeni, çeşitli zorlukları görsel olarak çözebilen kişidir. Dijital sanat yönetmeni ise bunun için web ve bluetooth benzeri ilintili araçları ve (twitter ve instagram gibi) platformları kullanır.

BU ROL SİZCE ÖNÜMÜZDEKİ YIL NASIL EVRİLECEK?
Mirko: Bir yıl bu soruyu cevaplamak için çok kısa bir aralık. Şöyle düşünelim, hala en falza 40binlik online reklamlar geliştiriyoruz ki bu son on yıldır böyle. Bir sanat yönetmeni olarak teknoloji ve tasarımda daima en son trendleri takip etmek ve denemek zorundasınız. Dijital fikir hakkında konuşacağımız zamansa daima yeni gelen teknolojiden haberdar olmayı ve onu nasıl koz olarak kullanabileceğinize kafa yormalısınız. Bu tamamen bireyin nerede rol almak istediğine bağlı aslında. Kendi evriminizden kendiniz sorumlusunuz.
Jason: Her geçen gün değerlendirilmesi gereken teknoloji ve platformların sayısı artmakta. Fakat rol, aletler kadar çok evrilmemekte. Sanat yönetmenleri, rekabette kalabilmek adına daha fazla katışmacı ve stratejik olmalılar.
SİZE GÖRE BİR DİJİTAL SANAT YÖNETMENİNİN YETENEKLERİNİ TANIMLAYAN SORULARDAN BİRKAÇI?
Mirko: Nerede ve kimlerle çalıştıkları? Ne tür işlere dâhil oldukları? Hâlihazırda yapmakta oldukları işler ne durumda? Başka insanlarla birlikte çalışabilirler mi? Peşlerinden gelecek yeteneklere rehberlik ve liderlik etme kapasiteleri var mı? Ve bu kişi hâlihazırdaki gidişata nasıl bir katkıda bulunabilir? Bu tamamen sahip olduğunuz şeyi tamamlayabilmek ile ilgili…
Jason: Twitter, Facebook, Instagram, Reddit, Tumblr ve Vine’ın yanında hangi sosyal platformlara aşinasınız ve kendinizi ilerletmek için onları nasıl kullanıyorsunuz?

BAŞARILI BİR DİJİTAL SANAT YÖNETMENİNİN ARKAPLANI(GEÇMİŞİ) NASIL OLMALIDIR?
Mirko: İdeal olanı işi konseptleştirebilen, fikir ve uygulama arasındaki farkı bilendir. Evrilme kabiliyetine sahip olmalıdırlar. En azından birkaç yıl dijital alanda çalışmış, alan kapasitesinin genişliği hakkında fikir sahibi olmalı ve kullanılan teknolojileri en azından temel seviyede bilmelidir.
Jason: İdeal Sanat Yönetmeni, doğuştan gelen bir yetenekle beraber öğrenmeye aç olmalıdır. Arkaplanında herhangi bir şey olabilir. Tasarım altında yatan mimari ile birlikte anlamalı: hareketli grafikler, 3D modelleme, tipografi vesair…

DİJİTAL SANAT YÖNETMENLİĞİ ROLÜNE NİYETLENEN BİREYLERE TAVSİYELERİNİZ NELERDİR?
Mirko: Yaptığınız işi sevin. Teknolojinin sınırlarında sıkışmayın. Fikirler herkesten ve her yerden gelebilir, açık olun. Neyi nasıl yapacağınızı bilemediğinizde endişelenmeyin, zamanla olur…
Jason: Öğrenebileceğiniz herşeyi öğrenin fakat aralarından sizi heyecanlandıranlar üzerinde uzmanlaşın.